Wyjście na pielgrzymkę, szczególnie dłuższą i pieszą jest bardzo trudne. Wymaga to ogromnego wysiłku duchowego, ale również i fizycznego. Zanoszone troski mogą zostać wysłuchane, a tradycja pątnicza w naszym kraju jest już bardzo długa.

Warto pamiętać o przygotowaniu fizycznym

Jeżeli pielgrzymka jest długa, to należy pamiętać o tym, żeby być do niej dobrze przygotowanym. Przede wszystkim chodzi o to, żeby nie cierpieć więcej niż można na trasie. Informacje dla pielgrzymów przeważnie powinny być dostępne na stronie parafii organizującej pielgrzymkę, natomiast nie zawsze muszą być one dokładne. Dobrą praktyką będzie spacerowanie przez kilka kilometrów dziennie, jeżeli trasa będzie długa. Nie trzeba biegać, ale warto też wziąć ze sobą wodę i przede wszystkim dobre buty. Jest to istotna kwestia, ponieważ powinny być to rozchodzone buty, które zapewnią nam komfort na trasie i tym samym nie będą powstawać bąble na nogach.

Co trzeba wziąć ze sobą?

Podstawą jest to, żeby wziąć ze sobą śpiwór oraz namiot. Noce szczególnie w sierpniu bywają zimne, więc nie można się sugerować tym, że za dnia jest ciepło. Nie można zapomnieć też o odzieży termicznej, która zapewni ciepło. Warto też spakować tabletki w postaci magnezu oraz innych witamin, które będą pobudzać nasz organizm i dodawać mikroelementów. Jako że jest to pielgrzymka, to nie można zapomnieć o modlitewnikach czy o różańcu. W dodatku zawsze trzeba mieć przy sobie butelkę na wodę, sztućce oraz środki higieny i dużo ubrań na zmianę.